• elegant, full of energy, proud
  • loyal, obedient, reliable
  • watchful, keen to work, incorruptible
  • sensitive, clever, gentle
  • affectionate, fond of children, biddable
  • vigilant, self-confident, fearless
  • bound to one person

 

 

Vivat de Vinko Warrior's Way

 

* January 11th, 2018

 

 

Russian Junior Champion

 

Youth Class
Grand Prix Moskau 2019/RU - Exc1, JCAC, Best Junior Black Male (Hans Wiblishauser - D)
CAC Moskau 2019/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (Beats Petkevich - LV)
CAC Moskau 2019/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (Rade Vesic - SRB)

 

 

vWD clear (by parentage)

 

 

Galery

 
 

 

 

 

Vivat de Vinko Wealdburg

 

* January 11th, 2018

 

 

Junior Club Winner Rostov-na-Donu 2019
Russian Club Junior Champion
Russian Junior Grand Champion
RKF Junior Champion
Russian Junior Champion

 

Puppy Class
CAC Volgograd 2018/RU - vp1, Best Puppy (E. Mischenko)
CAC Astrakhan 2018/RU - vp1, Best Puppy (T. Revina)
CAC Astrakhan 2018/RU - vp1, Best Puppy, BIS Puppy-IV (E. Romanenkova)
CAC Astrakhan 2018/RU - vp1, Best Puppy, BIS Puppy-I (K. Barbosov)

 

Youth Class
CAC Volgograd 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, Best Junior–I (O. Kosareva)
CAC Volgograd 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, BIG–II, Best Junior–II (O. Kosareva)
CAC Volgograd 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior (E. Sedykh)
CAC Volgograd 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, BIG–III, Best Junior–I (Cekic Ratibor Rale)
CAC-Show, RKF CH 2019/RU - Exc1, JCAC, BOS (Zoya Bogdanova)
CAC "Spring Armavir" 2019/RU - Exc1, CW, JCAC, BOS, Best Junior, BOB (E. Bychkova)
Club Winner Rostov-na-Donu 2019/RU - Exc1, Junior Club Winner, Best Junior, Best head, Best movement (Nenad Maric - SRB)
CAC Rostov-na-Donu 2019/RU - Exc1, CAC, BOB, BIG-3 (T. Sarmont - BY)
Special Show Simferopol 2019/RU - Exc1, JCC, Best Junior, BOB (K. Barbosov - RU)

 

 

vWD clear (by parentage)

 

Russian breeding test T1 (T. Grigorenko)

 

Galery

 

 

 

Vivat de Vinko Wigard

 

* January 11th, 2018

 

 

Junior Club Winner Tumen 2019

 

Baby Class
Specialty Doberman Show Omsk 2018/RU - vp1, Best Baby (Anna Tits - RUS)
CACIB "Inter-Omsk" 2018/RU - vp1, Best Baby, BIS Baby-III (Andrzej Szutkiewicz - PL)

 

Youth Class
CAC Ufa 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (Yu. Ovsyannikova)
CAC Omsk 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (Chistyakova L.G.)
CAC Omsk 2019/RU - Exc1, JCAC, JBOB, JBIS-1, BIG-1, BIS-3 (Ya. Gavrilova)
Special Club Show Tumen 2019/RU - Exc1, Junior Club Winner (Savvas Hadjisavvas - CY)

 

Intermediate Class
CACIB Tumen 2018/RU - Exc1, CAC, CACIB (Jovica Golubovic - SRB)

 

 

vWD clear (by parentage)

 

 

Galery

 
 

 

 

 

Vivat de Vinko Willi Wise

 

* January 11th, 2018

 

 

RKF Junior Champion
Junior Champion of Russia

 

Baby Class
Dobermann Club Speciality, Samara 2018/RU - vp1, BIS Baby (Marina Ostrovskaya)
CAC Saratov 2018/RU - vp1, BIS Baby Mono (N. Sedykh)

 

Puppy Class
CAC Saratov 2018/RU - vp1, Best puppy, res-BIS puppy (T. Revina, E. Kukoleva)

 

Youth Class
CAC Saratov 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOS (T. Grigorenko)
CAC Saratov 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (E. Kukoleva)
CAC Show RKF CH Mordovia 2019/RU - Exc1, JCAC, BOS (Sh. Abrakimov)
Special Show Dobermann, Toliatti 2019/RU - CW, JCCC, Best Junior Black, BIS Junior (Zoya Bogdanova)

 

Intermediate Class
CACIB Aktobe 2019/KAZ - Exc1, CW, CAC, CACIB, ВОS (Vladimir Mihaljcic)

 

 

vWD clear (by parentage)

 

 

Galery

 

 

 

Vivat de Vinko Wishmaster

 

* January 11th, 2018

 

 

Austrian Junior Winner 2019
Junior Champion of Russian Dobermann Club
Junior Grand Champion of Russia
Junior Champion of Russia
RKF Junior Champion
Special Show Club Winner - Best Junior
Moscow Championship - Best Puppy
Baby AIAD Sieger 2018

 

Baby Class
Eurasia 2018 2018/RU - vp2 (Francisco Salvador Janeiro - PT)

 

Puppy Class
Moscow Championship 2018/RU - vp1, Best Puppy
Golden Dobermann 2018/SK - vp
IDC Slovakia 2018 - vp

 

Youth Class
National Breed Championship" Moskau 2018/RU - Exc2, JCC
(Barbara Zanieri Corsini - I)
Special Show Club Winner "Delta Pal" Moskau 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior (Csaba Pettko - HU)
CAC Moskau 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOS (Ya. Gavrilova)
CAC Moskau 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (R. Khomasuridze)
CACIB Eurasia Moskau 2019/RU - Exc4 (Massimo Inzoli - I)
CAC Moskau 2019/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, BIG -I, BIS-III (O. Grin - RUS)
CAC Belgorod 2019/RU - Exc1, JCAC, Best Junior (Karel Horak - CZ)
AIAD Italy & III Trofeo Pezzano/I - VG (Attilio Polifrone, Josep María Buló, Barbara Zanieri)
Austrian Winner in Wels 2019/A - Exc1, JCACA, Austrian Junior Winner 2019 (Guenther Ehrenreich - A)

 

Intermediate Class
CAC Moskau 2019/RU - Exc1, CAC, BOS (M. Krymskaya)
CAC Moskau 2019/RU - Exc1, CAC, BOS, BOB, RKF Champion (Chmiel Boguslaw - PL)
Grand Prix Moskau 2019/RU - Exc2, CC (Hans Wiblishauser - D)
AIAD Italy & III Trofeo Pezzano/I - Exc (Attilio Polifrone, Josep María Buló, Barbara Zanieri)

 

 

vWD clear (by parentage)

 

 

Galery

 
 

 

 

 

 

Vivat de Vinko Wimbo

 

* January 11th, 2018

 

 

vWD clear (by parentage)

 

 

 

 

Vivat de Vinko Walhalla

 

* January 11th, 2018

 

Giovane Promesa AIAD - Femine Neri 2019

 

Youth Class
AIAD Italy & III Trofeo Pezzano/I - Giovane Promesa AIAD - Femine Neri (Attilio Polifrone, Josep María Buló, Barbara Zanieri)

 

 

vWD frei (laut Abstammung)

 

 

Galerie

 
 

 

 

 

 

 

Vivat de Vinko Winter Tale Knyazhestva Polotskogo

 

* January 11th, 2018

 

 

Baltic Junior Champion
Junior Champion of Estonia
Junior Champion of Latvia

 

Baby Class
CAC Molodechno 2018/BY - vp1, Best Baby (Jurate Butkiene)
Molodechno Dobermann Championship 2018/BY - vp1, Best Baby, BIS Baby-I (Laura Jazgeviciene)

 

Puppy Class
Show of Schnauzers-Pinchers Molodechno 2018/BY - vp1, Best Puppy

 

Youth Class
CAC Novopolotsk 2018/BY - Exc1, JCAC (Bobikova V. - RU)
CAC Minsk 2018/BY - Exc1, JCAC, BOS (Zaza Omarov - GEO)
CAC Daugavpils 2019/LV - Exc1, JCAC, BOS (Tatiana Volovich)
CAC Smolensk 2019/UA - Exc1, JCAC, BOS (Tatiana Volovich)
CAC Smolensk 2019/UA - Exc1, JCAC, BOB, BIG-3 (Svetlana Radyuk)
CAC "Chernigov Cup" 2019/UA - Exc1, JCAC, BOB, BIS-1 (Natalia Deduk, Snetlana Raduk)
CAC Imavere 2019/EST - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, BIG-2 (Annette Bystrup, Iraida Pirogova)
CAC Imavere 2019/EST - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, BIG-2 (Annette Bystrup, Iraida Pirogova)

 

 

vWD clear (by parentage)

 

 

Galery

 
 

 

 

 

Vivat de Vinko Wendy Marvel

 

* January 11th, 2018

 

 

Russian Champion
Champion of the National Club of the Breed
Russian Grand Champion
Junior Champion RKF
Junior Champion of Moscow
Ukrainian Grand Junior Champion
Ukrainian Junior Champion

 

Puppy Class
CAC Odessa 2018/UA - vp1, Best Puppy

 

Youth Class
CACIB Odessa 2018/UA - Exc1, JCAC, Best Junior
CACIB “Kievska Rus" Kiev 2018/UA - Exc1, JCAC, Best Junior (Denis Kuzelj)
CACIB Odessa 2019/UA - Exc1, JCAC (Boris Alexandrov)
CACIB Odessa Cup 2019/UA - Exc1, CW, JCAC, Best Junior, BOS (Elena Chueva - UA)
Cup of Chebotareva 2019/UA - Exc2 (I. Semenenko)
Opti Meal Cup 2019/UA - Exc1, JCAC, BOB (Zoya Aleynikova)
Black Sea in Odessa 2019/UA - Exc1, CW, JCAC, Best Junior, BOB (Elena Chueva - UA)
CAC Odessa 2019/UA - Exc1, CW, JCAC, Best Junior, BOB (Elena Chueva - UA)
CAC Kiev 2019/UA - Exc1, JCAC, Best Junior, Young Champion of Breed (Carl Reisinger - A)
CACIB "Memorial Mazover" 2019/RU - Exc1, JCAC, JPK, Best Junior (V. Aleksandrov)
Grand Prix Moscow 2019/RU - Exc2, JCC (Hans Wiblishauser - D)

 

Intermediate Class
CACIB Golden Gate Kiev 2019/UA - Exc2, res-CAC (Günter Ehrenreich - A)
CACIB Golden Gate Kiev 2019/UA - Exc2, res-CAC (Buslav Olena)
CAC Kherson 2019/UA - Exc1, CAC, BOS, BOB (Antonio Hernando Sanches - E)
CACIB Odessa 2019/UA - Exc1, CAC (Szutkiewicz Andrzej - PL)
CACIB Odessa 2019/UA - Exc1, CAC, res-CACIB (Lepasaar Marko - EST)
CACIB Odessa 2019/UA - Exc1, CAC, res-CACIB (Dubovenko Igor)
CACIB Nikolaev 2019/UA - Exc1, CAC, CACIB (Beradz Luza - BY)
CACIB Nikolaev 2019/UA - Exc1, CAC, CACIB (Valentin Fedorov - BY)
CACIB Kherson 2019/UA - Exc1, CW, CAC (Hans Marian Drsganescu - RO)

 

 

vWD clear (by parentage)

 

 

Galery

 

 

 

Vivat de Vinko Wonderful Aaliyah

 

* January 11th, 2018

 

 

Hungarian Dobermann Club Junior Winner 2019
Landesgruppen Jugendsiegerin Sachsen 2018
Junior Champion of Poland
Junior Champion of Romania

 

Baby Class
Special Dobermann Show in Łódź 2018/PL - vp1, Best Minor Puppy, 2nd place BIS Minor Baby

 

Puppy Class
CACIB Gorzów Wielkopolski 2018/PL - vp1, Best Puppy, 1st place BIS Puppy
CACIB Leipzig 2018/D - vp1, Best Puppy
Golden Dobermann 2018/SK - vp3 (15 dogs)
IDC Slovakia 2018 - vp
CAC Kargowa 2018/PL - vp1, Best Puppy
CAC Jelenia Góra 2018/PL - vp1, Best Puppy

 

Youth Class
European Dog Show Warsaw 2018/PL - Exc
Landes-Siegerschau Sachsen 2018/D - Exc1, Landesgruppen Jugendsiegerin Sachsen 2018 (Hans Wiblishauser - D)
CAC Świebodzice 2018/PL - Exc1, Junior Winner, Best Junior

CACIB Poznań 2018/PL - Exc4
CACIB Nitra 2019/SK - Exc1, JCAC, BOS (Anna Pakulska - PL)
CACIB Nitra 2019/SK - Exc2 (Boros Devi Danijel - SRB)
CACIB Nitra 2019/SK - Exc1, JCAC (Lozić Zeljko - SRB)
CAC Timisoara 2019/RO - Exc1, Junior Winner, Best Junior, BOS, 2nd place BOG Junior (Günther Ehrenreich - A)
CACIB Timisoara 2019/RO - Exc1, Junior Winner, Best Junior, BOS, BOB (Olga Goncharuk - UA)
CACIB Katowice 2019/PL - Exc1, Junior Winner, Best Junior, BOB (Tino Pehar - CR)
CAC Zielona Góra 2019/PL - Exc1, Junior Winner, Best Junior (Vladimir Mihaljcić - SRB)
Hungarian Dobermann Club Show 2019/HU - Exc1, HPJ, Junior Club Winner 2019 (Dr. Attilio Polifrone - I) (11 dogs)
Special Dobermann Show in Dolny Kubin 2019/SK - Exc2 (Stefania Kleinova - SK)

 

Intermediate Class
CACIB Opole 2019/PL - Exc1, CWC (Birgit Seloy - DK)

Special Schnauzers & Pinschers Show, Łódź 2019/PL - Exc1, CWC (Jeanett Lemmeke)

CACIB Szczecin 2019/PL - Exc1, CWC, res-CACIB (Anna Pakulska - PL)

 

 

vWD clear (by parentage), EKG, Echo (Doppler) - no signs of any heart disease (March 28th, 2019)

 

 

Galery

 

 

 

 

 

 

 

 

more pictures on the website of
Vivat de Vinko

 

 

Pedigree

 

Ayk vom Elbthor
HD-1, vWd-clear, ZTP SG1A,
ZVA Ia, IPO 3
Chester von der Töpferstadt
HD-1, vWd-clear, ZTP V1B, IPO 2, FH 2
Leo vom Märkischen Land
HD-A, ZTP V1B, IPO 3
Nitro del Rio Bianco
Isa vom Märkischen Land
Gina vom Märkischen Land
HD-A, AD, ZTP1A, VPG 1
Mauvieres Mufasa de Stang Zu
Dolly vom Märkischen Land
Emy von der Töpferstadt
HD-1, ZTP
Don Diego vom Harten Kern
HD-A, ZTP, angekört Ia, IPO 3
F'Hiram Abif Royal Bell
Gräfin Draska Jimona of Mon-ja-mes
X-Tony Hellfire
HD-1, AD, ZTP V1A, VPG 3, FH 1
Vito van Roveline
Isa vom Märkischen Land

Kalinka Malinka de Grande Vinko
HD-2, ZTP
V1A

Oksamit de Grande Vinko
HD-1, ZTP V1B, Körung Ia, IPO 3
Leo vom Märkischen Land
HD-1, AD, ZTP V1B, VPG 3
Nitro del Rio Bianco
Isa vom Märkischen Land
Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov
HD-1, ZTP V1A, IPO 1
Pluto de Grande Vinko
Aida de Grande Vinko

Alastriona de Grande Vinko
HD-1, IPO 1

Ale Alamos del Citone
HD-A, ZTP SG1A, IPO 2
Pathos delle Querce Nere
Ramona Rashi del Citone
Modus Ost Wis Wespera
HD-1, IPO 1
Pluto de Grande Vinko
Modus Ost Göttin Gera

 

The inbreedingcoefficent for this combination is 7.99 % of 8 generations.